Mania lekkości – kilka porad, jak odchudzić bagaż

Written by Kolo on Wrzesień 23rd, 2008

Przed każdym wyjazdem, czy jest to kiludniowy wypad turystyczny do jakiejś europejskiej stolicy, wypad w góry, czy rowerowy rajd, długo się zastanawiam, co ze sobą zabrać. Szczególnie długo myślałem, co spakować, przed rajdem rowerowym po Polsce w sierpniu 2008.

Na rajdzie rowerowym pakowanie jest bardzo ważne, zwłaszcza gdy jedziemy razem z bagażem – czy to w sakwach, czy na przyczepce rowerowej. Nie ma mowy o wiezieniu zbędnych rzeczy, bo dzienne przeloty rzadko kiedy są poniżej 100 km.

 Oto kilka porad, jak odchudzić bagaż:

  1. Śpiwór - w zależności od pory roku możemy wybierać między ciężkimi śpiworami puchowymi i cienkimi z syntetyków. Te ostatnie są dużo lżejsze i mają małą objętość. Jeżeli Twój wyjazd odbywa się w lato, polecam te ostatnie.
  2. Odzież - absolutnie nie bierzemy ubrania na każdy dzień. Lepiej ograniczyć się do kilku sztuk wysoko gatunkowej odzieży, która zapewni większy komfort. Zamiast koszulek bawełnianych polecam stroje kolarskie. Są lżejsze, szybciej schną, co ułatwia pranie na wyprawie.
  3. Kosmetyki – zapewniam, że na wyprawie można się obyć bez pewnych kosmetyków. Zamiast wielkich butli szamponu i żelu weźcie saszetki jednorazowe lub mniejsze opakowania. Pianka do golenia może zostać w domu. Golenie „na sucho” nie jest straszne.
  4. Namiot - nie warto brać wielkiego namiotu rodzinnego, żeby zmieścili się uczestnicy wyprawy i ich rowery. Lepiej kupić mały namiot dla kolarzy i bagaży, którego waga nie przekroczy 3 kg. Na noclegu rowery spinamy i zostawiamy na zewnątrz lub na przechowanie w jakiejś komórce.
  5. Jedzenie - nie zawsze się da, ale jeżeli jedziecie przez zaludniony region, to raczej nie ma sensu przez cały dzień wieźć zrobionych rano zakupów. Lepiej kupować na bieżąco, a postoje robić przy sklepach.
  6. Wspólne gadżety – jedziesz na wyprawę w grupie? Dogadajcie się, co kto zabiera, żeby nie wieźć niepotrzebnie rzeczy. Zamiast kilku aparatów fotograficznych wystarczy jeden i kilka pożyczonych kart pamięci. Narzędzia nie muszą się powtarzać, wystarczy jeden komplet na grupę.

Czy macie swoje przemyślenia dotyczące odchudzania bagażu? Efekty mojego odchudzania – 60 litrowe worki na 2 tygodniową wyprawę rowerową – zapełnione tylko w połowie (te z lewej).

worki wyprawowe do przyczepki extrawheel

pozdrawiam,

Rafał

1 Comments so far ↓

  1. Nowaker pisze:

    Co do pianki do golenia to już zależy od wrażliwości twarzy ;) Ja bez pianki bym umarł, ale są przecież pianki w opakowaniach mini, a nie wielkie butle.

Leave a Comment