Jak dojechać do Rumunii?

Written by Kolo on Październik 3rd, 2008

kilka pomysłów na dojazd do Rumunii

Planujecie wyjazd do Rumunii? Jeżeli opcja własnego samochodu odpada, tani i szybki dojazd do Rumunii może okazać się nie lada problemem. Nie mniej jednak jest możliwość dojazdu bezpośredniego zarówno autobusem, jak i pociągiem. Osoby z zasobniejszym portfelem mogą pokusić się także o lot samolotem. 

Rumunia do tej pory jest mało znana polskim turystom i na ogół decydują się oni na odpoczynek w innych krajach. Ma to zasadniczy wpływ na możliwość dojazdu z naszego kraju do Rumunii. Nie oznacza to jednak, że wygodny dojazd do Rumunii jest niemożliwy. Istnieje kilka bezpośrednich, jak i pośrednich sposobów na dostanie się do Rumunii. Do Rumunii bezpośrednio można się dostać już za około 190 zł. Najdroższy sposób na dotarcie do Rumunii to oczywiście samolot.

W moim przypadku o wyborze środku transportu zadecydował plan zwiedzania Rumunii. Postanowiłem zacząć od Gór Apuseni, wobec czego najrozsądniejsze wydało mi się dotarcie do przygranicznej Oradei.

Dojazd przez Węgry do Oradei

 Niestety, leżąca przy granicy węgierskiej Oradea jest mało popularna wśród turystów. Dlatego dojechałem do niej drogą okrężną. Najpierw autobusem Ecolines za 140 zł pojechałem do Budapesztu. Podróż mało wygodna, bo przez Bratysławę i Wiedeń, a więc baaardzo okrężnie. Stamtąd, z międzynarodowego dworca autobusowego Nepliget, 2 razy dziennie odjeżdża prywatny busik obsługiwany przez Rumunów. 1 wyjazd około 8.30. Autobus jedzie 5 godzin. Sama Oradea jest raczej brzydkim miastem nadgranicznym. Dlatego większość turystów przesiada się i jedzie dalej, w głąb Rumunii. Uparci mogą zatrzymać się w leżącym za miastem kempingu Baia Felix. Jest to raptem 3 km od dworca autobusowego, na którym można wsiąść w autobus jadący do doliny Beius.

Dojazd przez Ukrainę do Suczawy

Bezpośrednio z Polski i stosunkowo wygodnie można dojechać do położonej na Bukowinie Suczawy (Suceava). Bezpośredni autobus wyjeżdża z Przemyśla. W sezonie letnim jeździ 2 razy w tygodniu, a poza sezonem wakacyjnym – raz w tygodniu. Linię obsługuje przewoźnik z Suczawy. Trzeba jednak uważać. Autobus jeździ z Suczawy do Przemyśla i z powrotem. Jeżeli w środę nie wyjedzie z Suczawy (zbyt mało chętnych), to oczywiście nie będzie kursu z Polski. Wtedy pozostaje tranzyt przez Ukrainę. Informacji dotyczących autobusu do Suczawy udziela PKS w Przemyślu.
Jeżeli już zdecydujemy się na dojazd do Rumunii przez Ukrainę, to musimy mieć na względzie, że Ukraina nie należy do Unii Europejskiej (nie zapomnijcie paszportu). A działalność tamtejszej straży granicznej pozostawia wiele do życzenia.

Dojazd do Bukaresztu…

 Stosunkowo łatwiej jest się dostać do rumuńskiej stolicy. Można dojechać pociągiem, ale taki kurs jest względnie drogi (trasa międzynarodowa). Lepiej jest dojeżdżać do kolejnych stacji przygranicznych, a granice przekraczać pieszo. Zajmie to oczywiście więcej czasu, ale daje to szansę na więcej przygód, niż tradycyjny tranzyt bez wychodzenia z pociągu.
Niestety, do połowy 2008 roku Bukareszt pozostawał stolicą zapomnianą wśród przewoźników międzynarodowych, którzy jeździli z naszego kraju. Można próbować pośredniego dojazdu, np. do stolicy Bułgarii Sofii – linią Ecolines, a potem szukać lokalnego przewoźnika, który obsluguje trasy międzynarodowe.

… lub lot

 Do Bukaresztu można oczywiście dolecieć. Niestety, jest to najdroższe z możliwych rozwiązań – kilkukrotnie droższe od opcji autokarowych.

Samochód

 Dobrą pointą tego poradnika jest stwierdzenie, że samochód będzie najlepszym sposobem na dojazd do Rumunii. Jest to najbardziej elastyczny sposób transportu. Nie jesteśmy uzależnieni od granic państowych i rozkładów jazdy. Samochód daje nam także dużo większe możliwości zwiedzania samej Rumunii, zwłaszcza, gdy planujemy wycieczkę objazdową.

Rumunia przypomina pod względem transportu Polskę. Do atrakcyjnych turystycznie regionów trzeba dojechać, a same atrakcje regionu nie są na tyle skupione wokół jednego miejsca, aby poruszanie się transportem publicznym uznać za dogodną formę lokomocji.

3 Comments so far ↓

 1. betula pisze:

  Jest jeszcze opcja autobusowo – pociągowa. Eurolinesem jedzie się z krakowa do budapesztu, (nam udało się kupić bilety za 80pln), a następnie pociągiem do bukaresztu za 52E. Pociąg odjeżdża jakieś 1,5 h po przyjeździe autobusu. Można więc spokojnie znaleźć stacje i kupić bilety. Minus to czas trwania tej podróży: z krakowa jechaliśmy prawie 24h

 2. Agata pisze:

  Przepraszam ze zawracam głowę ale od 20.07,2015 mam byc w mieście Arad nie mam pojęcia jak tam dotrzec. To moj pierwszy wyjazd za granicę razem z koleżanka jedziemy tam na wymianę młodZieży same musimy wszystko zalatwic moze wiesz cos o tym rejonie? Tzn jak tam dotrzec. Z gory dziękuję:)

 3. kafka pisze:

  Możesz myśleć, że nie są w stanie na tyle, aby mówić w obcym języku.
  Musisz uzyskać dostęp do języka chcesz. Zachęcać się i dołącz tutaj z Preply z ukraiński z dojazdem kraków http://edukacja.net/topic/1671-korepetycje

Leave a Comment