Sportowe okulary z wkładką korekcyjną – wiosna 2009

Written by Kolo on Kwiecień 9th, 2009

Rozpoczął się nowy sezon rowerowy. Za oknem słońce i mnóstwo rowerzystów na drogach. Na blogu też większy ruch. Zauważyłem, że wiele osób wchodzi, szukając informacji na temat okularów sportowych z wkładką korekcyjną. Stąd też dzisiejszy wpis.

Okularów z wkładką korekcyjną używam od roku (Rogelli HS-404). Mam pewne doświadczenia z okularami, więc postanowiłem napisać o zaletach poszczególnych rozwiązań dla okularników. Na końcu wpisu jest też lista producentów okularów i oznaczenia model z korekcją.

Jazda bez okularów, soczewki, okulary sportowe z korekcją

Co wybrać? Zacznę od tego, że w okularach w czasie jazdy warto jeździć. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem dają nam zabezpieczenie przed szkodliwym promieniowaniem UV.  A opływowy kształt chroni nasze oczy przed zanieczyszczeniami powietrza, pyłem drogowym, owadami, czy wreszcie wiatrem.

Nawet jeżeli zdecydujecie się na soczewki, warto mieć okulary przeciwsłoneczne na nosie z powodów wymienionych powyżej. Jeżeli dotąd soczewek nie używaliście, najpierw skonsultujcie się z okulistą. Istnieją przeciwskazania do noszenia soczewek przez młodych ludzi. Poza tym niektóre osoby źle tolerują „kontakty”.

Ciekawym rozwiązaniem są okulary sportowe z wkładą korekcyjną. Są to zwykłe okulary sportowe z możliwością założenia wkładki ze szkłami korekcyjnymi.  Niektórzy decydują się na szkła kontaktowe twierdząc, że jest to tańsze rozwiązanie od okularów z wkładką. Według mnie jest to błędne twierdzenie. Tak czy siak muszą kupić okulary przeciwsłoneczne, które wcale nie są tańsze od okularów z korekcją (jest jedynie większy wybór). Poza tym szkła korekcyjne mają określoną przydatność (dniowe, 2-tygodniowe, miesięczne) i swoje kosztują. A w przypadku wkładki szkła wstawia się raz za ok. 100 zł. Dodatkowe wady soczewek – mogą wypaść, mogą się porwać przy wkładaniu.

Jeżeli chodzi o wadę okularów z wkładką korekcyjną, to niestety, ale ramka ogranicza widzenie boczne. Powoduje to, że czasem trzeba obracać głowę, żeby spojrzeć, co dzieje się obok nas.

W moim przypadku o wyborze okularów z wkładką korekcyjną zadecydowała kwestia użyteczności na wyprawy rowerowe. Obawiałem się problemów z higieną przy zakładaniu/zdejmowaniu soczewek na wyjazdach. Poza tym przy wyprawach, na których organizm jest przez kilka dni wystawiony na zmienne warunki atmosferyczne, może być różna reakcja oczu na ciało obce. Niezbyt przyjemna jest perpektywa jazdy z zapaleniem oka. Ale to już takie dmuchanie na zimne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów?

Gdy będziecie wybierali własne okulary rowerowe z korekcją, zwróćcie uwagę na następujące kwestie:

  • ile wymiennych soczewek jest w zestawie (powinny być przynajmniej do jazdy w słońcu i w pochmurne dni)
  • czy jest futerał (przydatny do przechowania okularów i soczewek do wymiany)
  • czy wkładka korekcyjna jest w zestawie, czy trzeba dokupić (czasem dokupienie wkładki to nawet 30 zł)
  • czy okulary mają regulację?
  • dodatkowe gadżety (gąbka wchłaniająca wilgoć, gumka na okulary, zapasowe elementy)

Odradzam kupowanie okularów bez mierzenia. Jeżeli okulary nie będą pasowały do twarzy, mogą nie spełnić swoich funkcji. Ważna jest przede wszystkim osłona oka (muszą dokładnie przylegać), trzymanie się głowie oraz odpowiedni zasięg ramki korekcyjnej. Jeżeli macie szeroki rozstaw oczu, to może być problem, ponieważ na ogół wkładki korekcyjne są stosunkowo wąskie i ograniczają widzenie boczne.

Producenci i modele okularów z wkładką korekcyjną

Poniżej zamieszczam listę znalezionych  okularów z  wkładką korekcyjną według producentów i oznaczeń modeli. Stan na wiosnę 2009. Gdybyście znali jeszcze jakieś okulary z korekcją, napiszcie.

Arctica
- S-32 (w sklepach, na stronie producenta już nie ma)
- S-70
- S-83 (wersje kolorystyczne S-83A i S83B)

Bertoni
(wkładki nie są w komplecie)
- Bertoni ANTIFOG AF331B Bertoni ANTIFOG AF331F
- Bertoni DRIVE D310A Bertoni DRIVE D310B
- Bertoni FREE TIME 340M

Fisher
- seria FS-10 (Fs-10A, FS-10B, FS-10C) – różnią się kolorem drugiego szkła do kompletu

Accent
- Accent Onyx

B-SKIN
- B-SKIN Klez

Goggle
- Goggle E302-1P

Rogelli
- Rogelli HS-404

Polaroid
- Polaroid 7769 b

Rudy Project
- Ekynox SX
- Kalyos
- Horus
- Wizaard

Shimano
- Equinox
- Antares
- Solstice

Solano
- Solano-SP 6033
- Solano-SP 6034
- Solano-SP 6035

T-SPORT
- TS42-A
- TS47-A

Zeppelin
- Zeppelin 038
- Zeppelin 040 Zeppelin 041
- Zeppelin 275 Zeppelin 276 Zeppelin 277 Zeppelin 278
- Zeppelin 306 Zeppelin 308
- Zeppelin 417 Zeppelin 418 Zeppelin 419
- Zeppelin 6067 Zeppelin 6068

Mam nadzieję, że lista ta pomoże Wam w doborze rowerowych okularów dla siebie.

pozdrawiam,
Rafał

Leave a Comment