Profil wysokości trasy rowerowej

Written by Kolo on Wrzesień 9th, 2009

Od kilku miesięcy używam odbiornika GPS Pentagram PathFinder Logger P3106. Przez ten czas odkryłem, że jazda z GPS daje dużo możliwości. Nie chodzi tutaj jedynie o nawigację w nieznanym terenie, ale również o możliwość dodania mapki z wycieczki, przypisania zdjęć do punktów na trasie, czy wyznaczenie profilu trasy po powrocie do domu :).

Do tej pory korzystałem głównie z możliwości szybkiego tworzenia map moich wycieczek rowerowych. Z opcji przypisywania współrzędnych gps zdjęciom (phototagging) korzystałem sporadycznie, bardziej dla przetestowania dostarczonego z urządzeniem oprogramowania, aniżeli z konieczności. Po ostatniej wyprawie (Szlak latarni morskich 2009) zainteresowałem się także tworzeniem profilów wysokości moich wycieczek rowerowych. I tu zaczęły się schody…

Niestety, o ile GPS dość dobrze loguje trasę (dokładność w zależności od możliwości urządzenia i warunków pogodowych nawet do kilku metrów), kompletnie nie nadaje się do pomiaru wysokości. W przypadku mojego PathFinder P3106 błędy pomiaru w niektórych przypadkach wynosiły nawet kilkaset metrów (zapis wysokości 400 metrów w miejscu, w którym wysokość nad poziomem morza wynosiła niecałe 100 metrów)

Profil wysokości z takimi błędami jest kompletnie nieprzydatny. Postanowiłem więc poszukać odpowiedniego rozwiązania.

Altitude Resolving Tool

Pierwszym rozwiązaniem, które znalazłem, jest aplikacja do Google Maps o nazwie Altitude Resolving Tool. Skorzystać z tego programu można na dwa sposoby.

1) za pośrednictwem Google Maps

Po zalogowaniu do serwisu Google Maps przy tworzeniu nowej mapy należy wybrać opcję „Dodaj zawartość” i w wyszukiwarce elementów Google Maps wpisać „Altitude Resolving Tool” i nastęnie zaznaczyć opcję „Dodaj do mapy”. Po dodaniu narzędzia należy wybrać opcję „Powrót do Map Google”. Na mapie zaznaczamy kolejne punkty trasy, dla której chcemy wyrysować profil i klikamy „Draw altitude profil”. Obrazek z profilem pojawi się w lewej ramce.

2) za pomocą strony domowej tego API

Dostępny na stronie www.topocoding.com. W zakładce „An example with Google map” należy powtórzyć operację wybierania punktów, a następnie kliknąć przycisk „Update altitude profile”. Obrazek wyświetli się pod mapą.

Niestety, Altitude Resolving Tool nie nadaje się do przypisywania profilów utworzonym już mapkom (albo ja po prostu nie potrafię tego zrobić). W każdym razie jeżeli już muszę korzystać z tego narzędzia, to przed wyjazdem i za pomocą metody 2. Interfejs Google Maps jest kompletnie nieprzyjazny i dlatego z metody 1 świadomie rezygnuję.

GPS Visualizer

Druga metoda stworzenia profilu idealnie nadaje się w przypadku, gdy mamy już logi GPS z trasy, ale wysokości przypisane punktom trasy są nieprawidłowe. W tym celu wykorzystamy GPS Visualizer. GPS Visualizer to zestaw różnych narzędzi dostępnych na stronie www.gpsvisualizer.com (i co ważne, jak dotąd bezpłatnych). Jednym z nich jest narzędzie Look up elevations. W narzędziu tym należy uploadować plik .gpx z dysku (ograniczenie rozmiaru pliku – 1,5 MB), a następnie wybrać interesującą nas opcję. Możemy albo konwertować plik i dodać do niego wysokości, albo jedynie wyrysować profil trasy.

Osobiście polecam tą stronę, gdyż oprócz omawianego narzędzia umożliwia dużo więcej operacji związanych z tworzeniem map. Jedyną wadą GPS Visualizer sposób, w jaki prezentowane są profile wysokości tras o długościach większych niż 100 km. Na profilu „nie mieszczą się” setki, co widać na przykładowym profilu poniżej.

Profil wysokości - GPSVisualizer

Profil wysokości - GPSVisualizer

 

GPSIES.com

Ostatnią metodę odkryłem przez przypadek, gdy chciałem porównać rezultaty tworzenia profilów tras rowerowych w GPSVisualizer z GPSies.com. W moich relacjach z wycieczek wykorzystywałem dotąd serwis gpsies.com do prezentowania mapek, gdyż w przeciwieństwie do Google Maps zawsze prawidłowo wyświetla trasy w przeglądarce Opera oraz prezentuje na mapie profil wysokości trasy. Niestety, GPSies tworzy profile wysokości w oparciu o dane przypisane trasie przez odbiornik GPS. W momemcie, gdy odbiornik zarejestruje nieprawidłową wysokość, profil wycieczki rowerowej będzie również nieprawidłowo narysowany.

Jest jednak sposób, aby obejść ten problem. Mianowicie, po zaimportowaniu do serwisu gpsies.com trasy i stworzenia mapki przy profilu wysokościowym trasy należy wybrać opcję Wrong altitude? Recalculate!”. Szkoda tylko, że nowe wysokości nie od razu zostaną dodane do trasy. Należy odczekać kilka godzin.

Na koniec zamieszczam porównanie profilów tras rowerowych utworzonych za pomocą GPSIES.com i GPS Visualizer.

 

GPSIES.com vs GPS Visualizer

Do porównania wykorzystałem zapis jednej ze swoich wycieczek rowerowych. Trasa miała długość ok. 38,9 km. Błędne pomiary wysokości (maksimum 388 m n.p.m) spowodowały, że profil był niewiarygodny.

Dane profilu oryginalnego według GPSIES.com:

Różnica wysokości 281 metrów (wysokość od 107 do 388 metrów)

Profil wysokości przed korektami na GPSies.com:

Oryginalny profil na GPSies.com

Oryginalny profil na GPSies.com

Profil wysokości przed korektami na GPSVisualizer:

Oryginalny profil GPSVisualizer

Oryginalny profil GPSVisualizer

 

Te same profile po zaktualizowaniu wysokości przedstawiam poniżej:

GPSies.com:

 

 

 

Profil wysokości po korektach

Profil wysokości po korektach

 

 

GPSVisualizer:

 

Profil po korektach

Profil po korektach

Okazuje się, że po poprawieniu wysokości za pomocą gpsies.com i GPS Visualizer otrzymaliśmy dokładnie taki sam rezultat. Oznacza to, że obydwie aplikacje działają w oparciu o tą samą bazę danych. Z którego więc serwisu korzystać?

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. GPS Visualizer generuje osobny plik .png z profilem wysokości trasy. Natomiast w serwisie gpsies.com nie można pobrać samej wysokości, trzeba zrobić zrzut ekranu. Wykres wyrysowany w serwisie gpsies.com jest nieco mniejszy. GPS Visualizer podaje dane z dokładnością do dziesiątych części metra. Profile wysokości wyrysowane przez GPS Visualizer wydają się bardziej czytelne, między innymi dzięki zastosowaniu kolorowania linii wykresu w zależności od wysokości. Natomiast legenda jest bez wyjaśnień i trzeba się domyślać.

Mój wybór ostatecznie padł na gpsies.com. Co prawda profile wyrysowane przez ten serwis są nieco mniej czytelne, ale miniaturka profilu jest wyświetlana na mapie wycieczki. W przypadku GPS Visualizer musiałbym stworzyć mapkę na bazie Google Maps za pomocą interfejsu dostępnego na stronie, a osobno wstawiać obrazek z trasą. Trwałoby to więc dłużej, a poza tym musiałbym korzystać z Google Maps, które wyświetlają się nieprawidłowo w Operze i bywają kapryśne.

Zapraszam do dzielenia się własnymi doświadczeniami tworzenia profilów wysokości wycieczek rowerowych.

5 Comments so far ↓

 1. patryk.lodyga pisze:

  Napisałeś:
  „Szkoda tylko, że nowe wysokości nie od razu zostaną dodane do trasy. Należy odczekać kilka godzin.” – wystarczy odświeżyć stronę (nawet o tym napisali koło przycisku) i można się cieszyć w miarę dokładnymi wysokościami. Pozdrawiam ;)

 2. Rafał pisze:

  Cenna uwaga :). Odkryłem to jakiś czas po napisaniu tego tekstu, ale zapomniałem go zaktualizować. Dzięki za czujność ;).

 3. patryk.lodyga pisze:

  Swoją drogą bardzo ładna strona. Taka przejrzysta ;) Pozdrawiam.

 4. Rafał pisze:

  Witam,

  faktycznie fajne jest to porównanie i te narzędzia do korekty wysokości jak GPS Visualizer jest genialne.

  Mam jeszcze pytanie może drogi autorze podpowiesz, czy dobrze sobie tłumaczę, a mianowicie na czym GPS Visualizer porównuje dane – sprawdzałem i z Google jest to praktycznie identyczne.

  Bo tłumacząc ze strony to wynikałoby:
  Dla całego świata mają: 90-metrową NASA bazę danych (SRTM3),
  dla USA jest lepsza bo z 30-metrowej rozdzielczość (czy wysokości) poziomą z wahadłowca NASA (NASA Shuttle Radar Topography Mission) (SRTM1)
  lub chyba także dla USA bazę: Geological Survey’s National Elevation Dataset (NED).
  Kopie wszystkich trzech baz danych – 90 GB surowych danych – są przechowywane na serwerze GPS Visualizer firmy.

  Czyli jeśli ja przetwarzam dane z GPS mierzone w Polsce to dla nas dokłądność tych danych to 90 metrowa SRTM3, a ogólnie kopie ich posiadają ci z GPS Vizualizer, bo sam nie wiem jak to rozumieć?
  A czy autor może orientuje się, czy dane z topocoding.com, czy ogólnie Google brane są także pewnie z tego SRTM3 patrząc na cały Świat, czyli u nas dla Polski?

  Najprościej mówiąc po prostu jest mi potrzebne wiedzieć skąd ta strona pobiera wysokości?
  I czy może Google Earth, Maps też z tego korzysta?

  Proszę o pomoc, pozdrawiam :)

Leave a Comment